2 lutego w Święto Ofiarowania Pańskiego zwane też świętem Matki Boskiej Gromnicznej, tradycyjnie w kościele katolickim kończy się czas śpiewania kolęd i bożonarodzeniowych dekoracji. Dlatego też w ostatnim tygodniu przed feriami w tak wielu szkołach odbyły się koncerty kolęd i pastorałek. Taki koncert z udziałem całej społeczności szkolnej, a także absolwentów, rodziców i zaproszonych gości już po raz piąty został zorganizowany również w Szkole 101. Pomyślany był jako wspólne kolędowanie z udziałem poszczególnych klas oraz występy laureatów szkolnego konkursu kolęd i zaproszonych gości. Uczniom akompaniował zespół nauczycieli "Trzy Światy" w składzie: Andrzej Kosiorowski - nauczyciel fizyki i informatyki - gitara, Adam Czyżowski nauczyciel muzyki - instrumenty klawiszowe oraz ks. Michał Kania - perkusja, z gościnnym udziałem rodzica p. Kazimierza Grucy, grającego na organkach. Zaproszenie do udziału w koncercie przyjęli seniorzy z Arki Pana, którzy brawurowo zaśpiewali "Do szopy hej pasterze", jak również absolwentki Ola Pieczara i Oliwia Gruca. To był wyjątkowy wieczór, w którym obok znanych kolęd, zabrzmiały też ulubione kolędy góralskie Ojca Świętego Jana Pawła II w wykonaniu rodziny Kosowiczów, a także kolęda "Uciekali, uciekali' z musicalu "Metro', "Noel' i 'Mario, czy Ty wiesz' i wiele innych. Po raz pierwszy uczniowie klas młodszych przygotowywali wspólne występy z najstarszymi uczniami, tworząc niezwykle wzruszające aranżacje. Na finał zabrzmiała kolęda "Józefie, stajenki nie szukaj [...] Zabierzcie ze sobą dziecinę, jest miejsce w każdej rodzinie, dla Boga u nas zawsze otwarte drzwi". Następnie wszyscy wstali z miejsc i wspólnie zaśpiewali:
"Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą,
W dobrych radach, w dobrym bycie, wspieraj jej siłę Swą siłą"...
ŚPIEWAJCIE I GRAJCIE MU - relacja z koncertu
RAZEM NA ŚWIĘTA - PODZIĘKOWANIA
Szanowni Państwo,
w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Razem na Święta”. Inicjatywa miała na celu zachęcenie uczniów do działań charytatywnych i wsparcia osób potrzebujących w okresie przedświątecznym.
W tej edycji (grudzień 2019 roku) do naszej akcji przyłączyło się ponad 1 mln 100 tys. uczniów i prawie 117,5 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy od Państwa ponad 10 tys. zgłoszeń!W załączeniu przekazujemy pamiątkowy dyplom za udział w akcji.
Dziękujemy za dzielenie się dobrem i wspieranie innych!DYPLOM - Razem_na_Swieta.pdf
Z poważaniem
Anna Ostrowska
Rzecznik Prasowy MEN
Zaproszenie na koncert kolęd
Serdecznie zapraszamy Uczniów, Rodziców, Dziadków i Przyjaciół Stojedynki na koncert kolęd "Śpiewajmy i grajmy Mu", który odbędzie się w sędziwych murach naszej szkoły dnia 23 stycznia 2020 roku o godz. 17.00
Dyrekcja i Nauczyciele SP 101
W programie:
- kolędy poszczególnych klas
- występy laureatów szkolnego konkursu kolęd
- występy zaproszonych gości: OLI PIECZARY, OLIWII GRUCY, SENIORÓW Z ARKI PANA
- wspólne kolędowanieAKOMPANIAMENT: Zespół Trzy Światy" wraz z gościnnym udziałem p. Kazimierza Grucy
Ogromny sukces Mateusza Żurka - ucznia klasy 8a
Pełni dumy informujemy, że Mateusz Żurek zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Kuratoryjnego z Biologii, gdzie powalczy o tytuł laureata i finalisty.
Czego z całego serca Mateuszowi życzymy :)
Podziękowania od prezydenta RP Andrzeja Dudy
Szkoła Podstawowa nr 101 otrzymała podziękowanie od prezydenta RP Andrzeja Dudy za udział w VIII Narodowym Czytaniu oraz piękne okolicznościowe wydanie "Noweli polskich".
MM
ZAPROSZENIE DLA PRZEDSZKOLAKÓW DO UDZIAŁU W KONKURSIE KOLĘD I PASTORAŁEK
Szkoła Podstawowa Nr 101 im. Hansa Christiana Andersena w Krakowie zaprasza Dzieci z Przedszkola do udziału w Konkursie Kolęd i Pastorałek dla Przedszkolaków „Śpiewajmy i grajmy Mu”, który odbędzie się w naszej szkole w dniu 16 stycznia 2020 roku od godz. 9..30.
Regulamin konkursu
• Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie karty zgłoszeniowej i przesłanie jej do SP 101 do dnia 15 stycznia 2020 roku. Zgłoszenie można wysłać faxem na nr 126482103, bądź przesłać pocztą elektroniczną na adres uczen.pl@op.pl lub dostarczyć osobiście do sekretariatu szkoły. Formularz zgłoszeniowy można pobrać ze szkolnej strony internetowej sp101krakow.edupage.org, w przedszkolu oraz w sekretariacie SP 101;
• Uczestnicy konkursu wykonują dowolnie wybraną jedną kolędę lub pastorałkę;
• Dzieci śpiewają z podkładem muzycznym, bądź z akompaniamentem instrumentów muzycznych lub a cappella;
• Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach: 1 – soliści, 2 – zespoły;
• W kategorii zespół mogą wystąpić maksymalnie 4 osoby.Kryteria oceny
Podczas oceny uczestników jury będzie się kierować następującymi kryteriami:
• umiejętności wokalne wykonawców;
• dobór repertuaru;
• interpretacja kolędy;
• ogólny wyraz artystyczny.
Dla dzieci biorących udział w konkursie przygotowaliśmy miłe niespodzianki.Do zobaczenia! Czekamy!!!
KARTA ZGŁOSZENIA Konkurs_koled_i_pastoralek.docx
ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W SZKOLNYM KONKURSIE KOLĘD "ŚPIEWAJCIE I GRAJCIE MU"
15 stycznia 2020 roku w Stojedynce odbędzie się szkolny konkurs kolęd i pastorałek, na który serdecznie zapraszamy wszystkich Dużych i Małych. Kolędy należą do naszej historii. To nasz skarb narodowy. Zatem pokolędujmy razem!
Informacji o konkursie udzielają Adam Czyżowski i Małgorzata Modzelewska
UROCZYSTE PODSUMOWANIE IV PARAFIALNEGO KONKURSU SZOPEK
Serdecznie zapraszamy na ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród, które odbędzie się w Kaplicy Pojednania Arki Pana dnia 6 stycznia po Mszy św. o godz. 11.00
Przygotowaliśmy dla Was miłe niespodzianki!
Do zobaczenia! Czekamy!
ks. Michał Kania i Małgorzata Modzelewska
ZIMA W SZKOLE
W dniach 27 stycznia - 7 lutego 2020 r. dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 101 w Krakowie organizowana jest akcja "Zima w Szkole 2020”.
Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie szkolnym i przez e-dziennik Librus do dnia 7 stycznia 2020 r.
Serdecznie zapraszamy!
WESOŁYCH ŚWIĄT
Z okazji Świat Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Uczniom, Rodzicom i Przyjaciołom naszej Szkoły, aby te szczególne dni były wypełnione ciepłem, życzliwym uśmiechem, zapachem pyszności przygotowanych wspólnie i z serca. Oby nas te Święta rozgrzały na nowo i przypomniały nam o tym co w życiu najważniejsze, a często być może umyka nam w codziennym pędzie.
Dyrekcja i Nauczyciele SP 101
PILNIE PRZYGOTOWUJEMY SIĘ DO ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Już od dłuższego czasu w Stojedynce trwają przygotowania do świąt. Na początku grudnia każda klasa ozdobiła swój wieniec adwentowy, symbol radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. Wszystkie wieńce są prześliczne, każdy jest inny. Zawieszone przy wejściu, pokazują,wchodzącym do szkoły gościom, jak bardzo czekamy już na Pierwszą Betlejemską Gwiazdkę!
10
ŚWIĘTY MIKOŁAJ W STOJEDYNCE
6 grudnia z samego rana św. Mikołaj dotarł do naszej szkoły bez większych kłopotów., choć baliśmy się, że zobaczywszy cudownie odnowioną Stojedynkę, pomyśli, że zabłądził i pójdzie dalej.
Tego ranka odwiedził dyrekcję szkoły, czytelnię, sekretariat,portiernię, gabinet higienistki, stołówkę oraz wszystkich uczniów w klasach. Wszędzie witany był z radością i śpiewem. Towarzyszyli mu sympatyczny aniołek z diabełkiem i w trójkę doskonale poradzili sobie, zaglądając do każdego zakamarka naszej szkoły.
Następne odwiedziny św. Mikołaja dopiero za rok! Przez ten czas można wiele zmienić i poprawić w swoim życiu, czego każdemu z osobna i wszystkim razem z całego serca życzymy!
Szczegółowa fotorelacja z wizyty Świętego z Miry na szkolnym Fb!
Idą Święta - zadanie 7
Idą święta, znajdź w Nowej Hucie trzy ślady zbliżającego się Bożego Narodzenia, sfotografuj je i przyślij na znany adres uczen.pl@op.pl z podpisem, skąd pochodzi dane zdjęcie. Do jednego ze zdjęć dołącz życzenia świąteczne - może to Twoje życzenia zamieścimy na naszej szkolnej stronie internetowej?
Na zdjęcia czekamy do 20 grudnia! (uwaga, śladów nadchodzącego Bożego Narodzenia szukamy poza naszą szkołą!)
KRAKOWSKI KONKURS LITERACKI „OPOWIEŚĆ O PRAWDZIWYCH LUDZIACH NOWEJ HUTY” - podsumowanie
„W Nowej Hucie mieszkają prawdziwi ludzie. Uczciwi, pracowici i wytrwali.[…]
Tu też można by pisać opowieść o prawdziwym człowieku. Na pewno można by napisać wiele takich opowieści”. Ten cytat ze słynnego reportażu Ryszarda Kapuścińskiego pt. „To też jest prawda o Nowej Hucie” zainspirował Szkołę Podstawową Nr 101 do zorganizowania Krakowskiego Konkursu Literackiego „Opowieść o prawdziwych ludziach Nowej Huty” w ramach obchodów 70-lecia najmłodszej dzielnicy Krakowa. Patronat nad przedsięwzięciem objęli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec i Przewodniczący Rady Dzielnicy XVI Zygmunt Bińczycki.W konkursie wzięło udział 150 dzieci z nowohuckich szkół, które przeprowadziły rozmowy z dziadkami, babciami, pradziadkami, ciociami, wujkami, rodzicami czy sąsiadami. Obok wywiadów powstały też opowieści, laudacje i wiersze o głównym architekcie dzielnicy Tadeuszu Ptaszyckim, budowniczym Arki Pana ks. Józefie Gorzelanym, Piotrze Ożańskim, pierwowzorze człowieka z marmuru czy Stanisławie Malarze – działaczu podziemnej „Solidarności”.
W nadesłanych na konkurs pracach dzieci udowodniły, że społeczność Nowej Huty tworzyli przede wszystkim zwykli ludzie, którzy przyjeżdżali tu do pracy i zakładali rodziny. Każdy z nich przywiózł zapał i tradycje swych rodzinnych wsi, a także marzenia o lepszym życiu.
Jedna z uczestniczek konkursu wspominała: „Mój pradziadek często powtarzał, że prawdziwym człowiekiem Nowej Huty była osoba, która codziennie wstawała rano do pracy, ciężko pracowała, a po powrocie z pracy wraz z rodziną oddawała się życiu towarzyskiemu Nowej Huty”. Rozmawiając ze swoimi bliskimi i znajomymi, uczniowie nie tylko poznawali historię najmłodszej dzielnicy Krakowa, ale przede wszystkim dzieje swoich rodzin. Opiekunem merytorycznym konkursu był Jan Franczyk, redaktor naczelny „Głosu Tygodnika Nowohuckiego”, a współorganizatorami również Maja Wąchała i Jarosław Klaś z Pracowni Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty Ośrodka Kultury Norwida.Uroczysty finał w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida oraz w Szkole 101, na który uczestnicy zostali zaproszeni wraz ze swoimi rozmówcami, został pomyślany jako biesiada artystyczna. Dziadkowie i babcie nie zawiedli! Było to wyjątkowe spotkanie pokoleń. Rozmówcy dzieci otrzymali odznaki „Prawdziwy Człowiek Nowej Huty”. Tymi odznakami zostali również uhonorowani nowohucianie: Jan Franczyk, Stanisław Malara, Zygmunt Bińczycki, dyrektor SP 101 Elżbieta Twardosz , seniorzy z Arki Pana, a także inni goście - z życzeniami, aby odznaka przypominała im słowa Ryszarda Kapuścińskiego:
„W Nowej Hucie mieszkają prawdziwi ludzie. Uczciwi, pracowici i wytrwali”.
W konkursie I miejsce zdobyły Zuzia Turek za wywiad z pradziadkiem Janem Grzybkiem, który w chwili powstania Nowej Huty miał 19 lat i pracował w MPK budując całą trakcję tramwajową oraz Kamila Karolczyk za wywiad z babcią Jadwigą Janus – Lipińską, od urodzenia mieszkającą w Nowej Hucie, pracującą tu jako nauczycielka języka angielskiego. Drugie miejsce zajęli Anna Wąsowicz za wywiad z babcią Ireną, która – jak mówi - zna Nowa Hutę od podszewki oraz Mateusz Gierula za opowieść o prababci Sylwestrze Korfel, obrończyni Krzyża Nowohuckiego. III miejsce otrzymali Maksymilian Zadański za historię o swoim dziadku, którego rodzice w 14. roku życia posłali do Nowej Huty na naukę, gdzie – jak podkreśla - jest jego mała ojczyzna oraz Jakub Śliwiński za opowieść o Nowej Hucie, którą pomógł mu spisać dziadziuś, występujący w roli starszego pana.
Uroczystość uświetnił występ uczniów klas 1 - 3 Szkoły 101 z programem zatytułowanym „Od Wandy do ArcelorMittal”, w którym wzięło udział aż 65 dzieci. Najmłodsi uczniowie Stojedynki przedstawili pisaną wierszem opowieść o Nowej Hucie, której autorką jest Maria Rosołek, nauczycielka SP 101, z krakowiakiem, kazaczokiem, „Rotą”, „Barką”, począwszy od momentu, gdy:
„Pod Krakowem wioska stała/ Sielska, cicha i spokojna./
Było biednie ale swojsko./Ciszę zakłóciła wojna”,
aż do współczesności. Inscenizację przygotowały p. Ewa Kręcina, Maria Rosołek, Katarzyna Potok i Beata Marszałek. Dzieciom akompaniował zespół nauczycieli „Trzy Światy” w składzie gitara - Andrzej Kosiorowski, nauczyciel fizyki i informatyki, fortepian -Adam Czyżowski, nauczyciel muzyki i perkusja - ks. Michał Kania. Były również czytane fragmenty nagrodzonych prac. Na finał w Ośrodku Kultury Norwida w sztafecie pokoleń seniorzy z Arki Pana wraz z uczennicą SP 101Weroniką Wojdyłą zaśpiewali piosenkę „Ale to już było”, a potem wszyscy razem „O Nowej to Hucie piosenkę’.To był wyjątkowy konkurs i niezwykle wzruszająca uroczystość, zarówno dla dzieci, które mogły pochwalić się swoimi dziadkami, jak i dla ich dziadków, którzy być może po raz pierwszy w życiu odbierali nagrody i gratulacje razem ze swoimi wnukami. Całość działań związanych z realizacją tego projektu koordynowały p. Grażyna Marcinkowska i Małgorzata Modzelewska.
1
Wieczór pieśni i wierszy patriotycznych pod hasłem "Rzeczpospolita Niepospolita"
7 listopada w naszej szkole odbyła się Wieczornica pod hasłem "Rzeczpospolita Niepospolita", prowadzona przez panią Beatę Majewską-Wojtal.Pan Michał Majer, wprowadził nas w atmosferę tamtych dni - dni, kiedy Polska wróciła na mapy Europy i świata:"Spotykając się na tegorocznej wieczornicy niepodległościowej wpatrujemy się w jej hasło – Rzeczpospolita Niepospolita (...) i teraz znów patrząc na niei radośnie śpiewając, czy to młodsi, czy starsi, mający za sobą doświadczenia walki o niezawisłość państwa, o kształtowanie ustroju musimy zadać sobie pytanie – w jaki sposób dla mnie Rzeczpospolita jest Niepospolita ? Co takiego jest w niej wyjątkowego, niezwykłego dla mnie ? Za co jestem wdzięczny Polsce ? Co mnie w niej cieszy, co smuci ? Czym jest dla mnie Polska ? Pamiętając o tych, którzy za Niepospolitą walczyli i oddawali życia szukajmy odpowiedzi, które z całą pewnością będą różne ale to chyba stanowi ich największą wartość. "Przy akompaniamencie zespołu "Trzy Światy" cała społeczność szkolna wraz z zaproszonymi gośćmi wspólnie śpiewała pieśni i piosenki patriotyczne. Pomiędzy kolejnymi śpiewami uczniowie z klasy 4b Maja i Zuzia, 5a Amelia, Alicja, Zuzia, Kornel i 5b Igor recytowali wiersze.Na zakończenie Milena z 5 a zaśpiewała solo "Rozkwitały pąki białych róż", a Dawid (5a) zagrał na gitarze i zaśpiewał wzruszającą piosenkę "Tak jak ptaki".Fotorelacja Marty z 6a (koło fotograficzne)
20
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego 2018/2019.
26Uczniów wyróżnionych w roku szkolnym 2018/19 oraz najważniejsze osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe naszych wychowanków prezentujemy w zakładce SUKCESY
„Uczeń na 101”
Uczniowie, którzy otrzymali tytuł
„Uczeń na 101”Klasa I a
Karol Kidała
Nina Tumidajewicz
Szymon Browarnik
Stanisław Jaglarz
Maja Plewa
Milena Bisek
Jakub Ziomek
Michał Krzewski
Hubert Oszywa
Klasa I b
Dominik Chełmiński
Bursa Wiktoria
Adam Bubak
Sadowska Roksana
Kyrylo Kobyliaiev
Klasa II a
Laura Kuźniar
Zofia Ogieniewska
Oliwia Walerian
Hanna Balinka
Klasa II b
Emilia Gawron
Anastasyia Tatarska
Julia Włodarczyk
Klasa III a
Maja Mardyła – Jezioro
Mateusz Lalik
Amelia Widlarz
Nikola Tomaszewska
Klasa III b
Anna Bubak
Wiktoria Dados
Kacper Kalisz
Zuzanna Kowalska
Maja Sodo
Zuzanna Turek
Klasa IV a
Dawid Simiński
Klasa IV b
Antoni Firlej
Iga Dorczuk
Igor Soja
Klasa IV c
Karina Klimczyk
Klasa Va
Aleksandra Podolak
Marta Bisek
Weronika Wojdyła
Klasa V b
Dominika Gruca
Katarzyna Frań
Klasa VI a
Julia Kipiel
Klasa VI b
Julia Rup
Anna Domagała
Kamila Karolczyk
Klasa VII a
Mateusz Żurek
Amelia Korona
Maciej Zygmunt
Eliza Puzio
Klasa VIII a
Paweł Błąkała
Klasa VIII b
Wiktoria Ogieniewska
Zygmunt Emilia
Gratulujemy !!!
Festyn szkolny
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Festyn szkolny .
84
KONKURS "NAJPIĘKNIEJSZA BOŻONARODZENIOWA SZOPKA NOWOHUCKA”
Serdecznie zapraszamy do udziału w IV parafialnym konkursie na najpiękniejszą Bożonarodzeniową szopkę nowohucką pod honorowym patronatem Proboszcza Arki Pana ks. Jerzego Czerwienia i Dyrektora SP 101 Elżbiety Twardosz.
Regulamin konkursu: Konkurs_szopek.docx
Archiwum Aktualności