NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO - ROK SZKOLNY 2023/24
Projekt eTwinning – “Christmas Wishes” cz.2
W ramach świątecznego projektu eTwinning, pt. „Christmas Wishes” w naszej szkole odbyła się wideokonferencja z udziałem uczniów klasy 6b oraz uczniów ze szkoły partnerskiej z Hamburga. Przygotowany wcześniej sprzęt nas nie zawiódł! Uczniowie z Niemiec przygotowali dla nas świąteczny wiersz w języku angielskim oraz zaśpiewali świąteczną piosenkę „Jingle Bells”, a nasi uczniowie odwdzięczyli się piosenką „We Wish You A Merry Christmas”. Każdy z uczniów powiedział o sobie kilka słów w języku angielskim, dzięki czemu wszyscy mogliśmy się wreszcie zobaczyć i się przedstawić. Ależ to były emocje! Ależ to była radość ! Uczniowie przekonali się na „własnej skórze”, że język angielski to przede wszystkim komunikacja i dlatego tak warto się go uczyć. Podczas wideokonferencji uczniowie z Hamburga wraz ze swoją panią nauczycielką otworzyli paczkę z naszymi kartkami, bo już do nich dotarła.Teraz nasi uczniowie czekają ma swoją przesyłkę z Niemiec – na pewno dotrze do szkoły przed świętami. Dalsza relacja wkrótce…. 😊
4
Projekt eTwinning – “Christmas Wishes” cz. 1
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do realizacji zagranicznego projektu eTwinning pod nazwą: „Christmas Wishes” zapraszając tym razem do współpracy szkołę z Niemiec - z Hamburga. Uczniowie z klasy 6b, wraz z p. Joanną Kramarz-Górką oraz p. Svitlaną Shatsillo – nauczycielkami języka angielskiego, przygotowali piękne kartki świąteczne z życzeniami w języku angielskim. Gotowe kartki, zostały pięknie zapakowane i już wyruszyły tradycyjną pocztą do Hamburga, gdzie czekają na nie uczniowie z Niemiec. Nasi kochani uczniowie z kl. 6b również oczekują imiennych kartek, które zostały specjalnie dla nich przygotowane. Zapraszamy do fotogalerii z realizacji projektu oraz multimedialnej prezentacji kartek świątecznych przygotowanych przez uczniów kl. 6b dla przyjaciół z Hamburga. Miłego oglądania!
link: PREZENTACJA KARTEK
8
Future4Me - projekt klas 3 "AFRICAN ANIMALS"
W podróży do Afryki
Uczniowie klasy 3a zrealizowali we wrześniu projekt „African animals” w ramach programu innowacji Future4Me. Na lekcjach języka angielskiego dzieci odbyły wirtualną podróż na wielki kontynent afrykański, wybrały się na safari i obserwowały dzikie zwierzęta. Swoją wyprawę zakończyły wykonaniem pracy plastycznej, na której zaprezentowały poznane stworzenia małe i duże.
NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO 2022-23
InstaLing - skuteczna nauka słówek
W naszej szkole realizowany jest program nauki słówek angielskich i niemieckich na platformie InstaLing. Co tydzień nauczyciel języka wpisuje pulę nowych słówek. Uczniowie, którzy zgłosili się do udziału w tym programie, codziennie ćwiczą i utrwalają znajomość tych słów. Praca z InstaLing sprzyja systematyczności i daje widoczne efekty. Potwierdzają to przede wszystkim uczniowie. Przekłada się to również na oceny. W każdej chwili chętni mogą rozpocząć zabawę z InstaLing.
Future4me
Od wielu lat wszyscy uczniowie naszej Szkoły byli objęci programem Innowacji „Jedna godzina angielskiego codziennie” w wymiarze 2 dodatkowych godzin tygodniowo. Od tego roku szkolnego w Szkole realizowany jest krakowski program nauki języka angielskiego w szkołach podstawowych - Future4me. W czasie 2 dodatkowych zajęć w tygodniu uczniowie pogłębią wiedzę i umiejętności z zakresu języka angielskiego, wiedzę o krajach anglojęzycznych (elementy historii, geografii, życia codziennego, kultury masowej) oraz udoskonalą umiejętność stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Podczas realizacji programu stosowane będą metody aktywizujące, uczniowie będą pracować metodą projektu, przygotowywać i prowadzić lekcje n.p.: na temat świąt czy tradycji brytyjskich i amerykańskich, robić prezentacje multimedialne o historii, geografii i ciekawostkach Wielkiej Brytanii i USA. Uczniowie klas starszych będą czytać oryginalne teksty anglojęzyczne (urywki książek, artykuły, między innymi z National Geographic) i przekazywać ich treści w formie plakatów lub prezentacji multimedialnych. W ramach programu Programu Future4me uczniowie będą uczestniczyć w projektach międzynarodowych (np.: e-Tweening, EuroWeek) oraz brać udział w międzyszkolnych debatach oxfordzkich.
Nasza szkoła kontynuuje realizację projektów w ramach platformy współpracy szkół w Europie – eTwinning. Po realizacji ubiegłoroczngeo projektu dotyczącego wymiany kartek świątecznych ze szkołą partnerską w Słowenii, który bardzo spodobał się zarówno uczniom jak i nauczycielom, postanowiliśmy iść o krok dalej – utworzyć projekt wieloetapowy realizowany przez cały rok szkolny, zapraszając do współpracy również więcej szkół. W obecnym roku szkolnym klasy 3a i 3b wraz z nauczycielami języka angielskiego będą zajmować się projektem pod nazwą: „Cultural & Free Time Activities”, którego realizacja będzie się odbywać podczas zajęć języka angielskiego w ramach nowego krakowskiego programu Future4Me, którego głównym założeniem jest praca metodą projektu oraz międzynarodowa współpraca. Do projektu „Cultural & Free Time Activities” zaprosiliśmy więc szkołę parterską z Turcji, Włoch oraz Słowacji. Wspólnie będziemy szukać podobieństw oraz różnic w sposobach spędzania wolnego czasu przez uczniów w tej samej grupie wiekowej poprzez ręcznie wykonane wizytówki, plakaty, kartki świąteczne oraz prezentacje multimedialne. Celem projektu jest również zapoznanie uczniów ze zwyczajami oraz elementami kulturowymi występującymi w danym państwie, co z pewnością pogłębi motywację do nauki języka angielskiego i uświadomi uczniom, jak ważna jest nauka języka obcego w dzisiejszych czasach. Pierwszy etap projektu dotyczy utworzenia wizytówek uczniów w języku angielskim za pomocą różnych technik plastycznych i będzie trwał do końca listopada, dlatego też niebawem serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć, która wkrótce się tutaj pojawi. Na razie gratulujemy uczniom z klasy 3a i 3b podjęcia wyzwania uczestniczenia w wyżej wymienionym projekcie i czekamy na realizację jego kolejnych etapów.
Serdecznie zapraszamy do galerii wizytówek utworzonych przez uczniów z klasy 3a i 3b w ramach pierwszego etapu projektu eTwinning pod nazwą: „Cultural & Free Time Activities”.
Kliknij na obrazek, aby przejść do galerii zdjęć oraz w link poniżej, aby obejrzeć filmik:“Cultural & Free Time Activities”: Projekt świąteczny
Kolejny punkt naszego całorocznego projektu eTwinning pod nazwą: “Cultural & Free Time Activities” dotyczy wykonania kartek świątecznych z życzeniami po angielsku. Podczas lekcji języka angielskiego, w ramach programu Future4Me oraz projektu eTwinning, klasa 3b oraz 3a dzielnie pracowała nad wykonaniem pięknych kartek z życzeniami świątecznymi. Uczniowie przygotowali także nagranie piosenki świątecznej „We Wish You A Merry Christmas” oraz pięknej polskiej kolędy „Dzisiaj w Betlejem”.
Zapraszamy do fotorelacji z przebiegu realizacji projektu, prezentacji kartek świątecznych oraz nagrań.
Ogromnie dziękujemy uczniom z klasy 3a i 3b za ogromne zaangażowanie i udział w kolejnym etapie całorocznego projektu eTwinning . 😊Kliknij w zdjęcie, aby zobaczyć galerię zdjęć z realizacji projektu.
INNOWACJA - JĘZYK ANGIELSKI CODZIENNIE 2021-2022
Od roku szkolnego 2015/16 wszystkie klasy zostały objęte programem
Innowacja - Język angielski codziennie.
Uczniowie oprócz godzin programowych mają dodatkowo 2 godziny angielskiego w tygodniu. W czasie tych dodatkowych zajęć uczniowie pogłębiają wiedzę i umiejętności z zakresu języka angielskiego, wiedzę o krajach anglojęzycznych (elementy historii, geografii, życia codziennego, kultury masowej) oraz doskonalą umiejętność stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
Tematyka zajęć jest skorelowana z programem nauczania w danej klasie i treściami nauczania zawartymi w podręcznikach zatwierdzonych przez MEN i realizowana w oparciu o autorskie programy przygotowane przez nauczycieli.
Podczas realizacji programu stosowane są metody aktywizujące, uczniowie pracują metodą projektu, przygotowują i prowadzą lekcje n.p.: na temat świąt czy tradycji brytyjskich i amerykańskich, robią prezentacje multimedialne o historii, geografii i ciekawostkach Wielkiej Brytanii i USA.Uczniowie klas starszych czytają oryginalne teksty anglojęzyczne (urywki książek, artykuły, między innymi z National Geographic) i przekazują ich treści w formie plakatów lub prezentacji multimedialnych. Oglądają również filmy w języku angielskim oraz uzupełniają teksty piosenek angielskich. W ramach programu Innowacji uczniowie uczestniczą w projektach międzynarodowych. W tym roku szkolnym biorą udział w projekcie e- Twinning we współpracy ze szkołą ze Słowenii.
Wszystkie metody i formy pracy wpływają na zwiększenie efektywności realizacji treści podstawy programowej.Uczniowie poszerzają, słownictwo i zyskują pewność w posługiwaniu się językiem angielskim w mowie i piśmie oraz satysfakcję z pogłębiania umiejętności językowych. Zwiększa się ich umiejętność rozumienia oryginalnych tekstów pisanych i mówionych. Rozwijają też umiejętność samodzielnego uczenia się i korzystania z różnych źródeł informacji. Wzrasta zainteresowanie kulturą i tradycjami krajów anglojęzycznych. Dzięki realizowaniu różnych zadań w grupach rozwijają swoje umiejętności społeczne.
Nasza szkoła w obecnym roku szkolnym dołączyła do eTwinningu - platformy współpracy szkół w Europie, w ramach której został utworzony świąteczny projekt pod nazwą: „Christmas Cards All Around Us”. Nawiązaliśmy współpracę ze szkołą partnerską w Słowenii, w ramach której nasi uczniowie z klasy 4a oraz uczniowie z innej klasy 4 ze słoweńskiej szkoły przygotowują dla siebie nawzajem własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z zapisem życzeń w języku ojczystym oraz angielskim. Projekt jest realizowany podczas zajęć języka angielskiego w ramach innowacji pedagogicznej. Jego celem jest nawiązanie współpracy naszych uczniów z uczniami z zagranicy i uświadomienie jak ważna jest obecnie znajomość języka angielskiego.
Kolejnym etapem projektu jest wysłanie własnoręcznie przygotowanych kartek tradycyjną pocztą do szkoły partnerskiej w Słowenii. Nasi uczniowie również otrzymają przygotowane dla nich kartki od słoweńskich kolegów i koleżanek - będzie to miało miejsce w grudniu, przed Świętami Bożego Narodzenia.
Podsumowaniem realizacji projektu, a zarazem świętowaniem sukcesów uczniów będzie spotkanie online klasy 4a z uczniami z zagranicy na jednej z ostatnich lekcji języka angielskiego, tuż przed świętami. Już teraz można sobie wyobrazić, ile pozytywnych emocji będzie towarzyszyło dzieciom, które będą mogły się wzajemnie zobaczyć, powiedzieć sobie nawzajem kilka słów w języku angielskim, pokazać kartki, które z ogromną pasją dla siebie przygotowały i zaśpiewać wspólnie po angielsku świąteczne piosenki. A może do tego czasu wpadną uczniom do głowy jeszcze inne ciekawe pomysły na koniec realizacji projektu? Tego dowiemy się w grudniu! Na razie zamieszczamy zdjęcia z pierwszego etapu projektu. Już teraz gratulujemy uczniom z klasy 4a pomysłowości i ogromnego zaangażowania w projekt.
W ramach świątecznego projektu: „Christmas Cards All Around Us” klasa 4a przygotowała przepiękne kartki, które zostały już wysłane do rówieśników ze szkoły partnerskiej w Słowenii. Teraz z radością czekamy na kartki ze Słowenii, które już wkrótce pojawią się w naszej szkole.
W międzyczasie zachęcamy do oglądnięcia krótkiej prezentacji pięknych kartek naszych uczniów z klasy 4a. Są naprawdę urocze!
Link do prezentacji kartek świątecznych
Oprócz prezentacji przedstawiamy również dwie piękne świąteczne kartki wykonane przez Alana i Ninę z klasy 4a za pomocą programu graficznego Canva, które również zostały utworzone dla naszych przyjaciół ze Słowenii.
I jeszcze dwie kartki multimedialne wykonane przez uczniów:
Już są! Długo czekaliśmy i wreszcie doczekaliśmy się kartek świątecznych przesłanych przez szkołę partnerską w Słowenii, w ramach projektu świątecznego eTwinning – „Christmas Cards All Around Us”. Cytując św. Augustyna, że „cierpliwość jest towarzyszem mądrości” stwierdzamy, iż nasi uczniowie z kl. 4a z tą „mądrą cierpliwością” poczekali na specjalnie przygotowane dla nich kartki. Naprawdę było warto. Ogromnie się cieszymy, że pomimo trudnych obecnie czasów, cała świąteczna wymiana doszła do skutku i każdy z uczniów zarówno z naszej szkoły, jak i ze szkoły w Słowenii został obdarowany własnoręcznie przygotowaną kartką. Ze względu na panującą pandemię, było bardzo trudno ustalić wspólny termin, w którym nasi uczniowie mogliby ‘spotkać się’ ze słoweńskimi przyjaciółmi za pomocą Internetu, by powiedzieć kilka słów i po prostu się poznać. W ramach podziękowań został więc nagrany krótki film specjalnie dedykowany słoweńskim rówieśnikom. Mamy nadzieję, że im się spodoba. Zapraszamy do oglądania i słuchania naszych zdolnych uczniów!
--------------------------------------------------------------------
Uczniowie klas ósmych uczestniczyli w Big Lesson- międzynarodowych warsztatach językowych on line: “Do smartphones make you smarter” prowadzonych przez Michaela Brand’a z Wielkiej Brytanii.
Wraz z kolegami z innych krajów dowiedzieli się między innymi skąd pochodzą popularne w Internecie skróty. Mogli też wziąć udział w dyskusji, czy dzięki smartfonom rzeczywiście stajemy się mądrzejsi.W ramach zajęć innowacji uczniowie kl. IV a poznawali różnice między brytyjskim a amerykańskim angielskim. Zdobyte wiadomości przedstawiali w formie bardzo pomysłowych lapbooków.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na lekcjach innowacji uczniowie poszerzają wiedzę o historii i tradycjach krajów anglojęzycznych. Tym razem, z okazji dnia św. Patryka, niektórzy przygotowali prezentacje multimedialne na temat historii i obchodów tego święta, przynieśli pamiątki z Irlandii związane z symbolami św. Patryka, a inni przygotowali plakaty tematyczne.
Wkrótce uczniowie będą mieli okazję opowiedzieć nam jak mieszkańcy Wielkiej Brytanii, USA czy Australii świętują Wielkanoc.
9 maja świętowaliśmy Dzień Unii Europejskiej.
Na podsumowanie obchodów uczniowie zrobili plakaty.W tym roku szkolnym 34 uczniów z klas siódmych i ósmych wzięło udział w warsztatach językowych w Długopolu Zdroju organizowanych przez fundację EuroWeek.
Wspólne gry i zabawy prowadzili wolontariusze z Filipin, Meksyku, Laosu i Kambodży. Przygotowali też prezentacje multimedialne o swoich krajach.
Nasi uczniowie współpracowali z rówieśnikami z Radomia. Robili wspólne projekty, odgrywali scenki przygotowane według swoich scenariuszy i doskonale się przy tym bawili.
Oprócz rozwijania umiejętności językowych wszyscy doskonalili umiejętności kluczowe, tak ważne do funkcjonowania w wielokulturowych społeczeństwach.
Mieliśmy okazję poznać historię i kulturę regionu podczas wycieczki do Bystrzycy Kłodzkiej i Polanicy Zdroju. Przewodniczką, oczywiście po angielsku, była Anna wolontariuszka z Ukrainy.
To były niezapomniane chwile. Siódmoklasiści już się zgłaszają na przyszłoroczny wyjazd.