• WYDARZENIA SZKOLNE R.SZK. 2017/18

    • Sukces Zuzi Turek
     • Sukces Zuzi Turek

     • WYRÓŻNIENIE DLA ZUZI TUREK Z KLASY 2 B

      Uczennica z klasy 2 B - Zuzanna Turek otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym: " Portret rodziny- drzewo genealogiczne". Konkurs zorganizowało Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Pracę Zuzi można oglądać na pokonkursowej wystawie na ul. Krupniczej 38. Gratulujemy!

     • Majówka

     • Majową jutrzenkę witamy bukietem najpiękniejszych kwiatów dla Rzeczypospolitej!

    • Dzień Ziemi
     • Dzień Ziemi

     • W piątek 20.04 w naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi, wszyscy ubraliśmy się na zielono i posadziliśmy klasowe krzewy wokół szkoły. Uczniowie z klas młodszych wykonali piękne prace plastyczne wykorzystując dary Ziemi a następnie na apelu sprawdzili swoją wiedzę rozwiązując quiz.. 

    • Uwaga nowy konkurs
     • Uwaga nowy konkurs

     • KONKURS PIOSENKI ANGIELSKIEJ - Konkurs piosenki angielskiej dla klas I-VII odbędzie się 12 kwietnia (czwartek) o godzinie 9:50 w sali teatralnej (s. 30). Zapraszamy!

    • Nowy konkurs
     • Nowy konkurs

     • 1. Konkurs „Kwiaty dla Rzeczypospolitej” na najpiękniejszy „megakwiat” dla Ojczyzny przed Majowymi Świętami – kwiaty przynosimy do 26 kwietnia do czytelni.2. Konkurs literacki i plastyczny „Ziemio Ojczysta” – szczegóły znajdziecie na plakatach i w Internecie – prace przynosimy do 26 kwietnia do wychowawców, nauczycieli języka polskiego lub do czytelni.3. Od piątku 13 kwietnia rusza ósma seria konkursu „Patroni naszych ulic” – konkursów będzie w tym roku 10, czyli jeszcze 3.

      Trwa akcja „Dzieci SP 101 Dzieciom z Hospicjum” – szczegółowe wiadomości można znaleźć na szkolnej stronie internetowej i FB, udziela ich również Julia Kisiel z klasy IVB oraz p. Anna Stopa.

    • AKCJA NA RZECZ KRAKOWSKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI TRWA !
     • AKCJA NA RZECZ KRAKOWSKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI TRWA !

     • Przypominamy, że trwa nasza szkolna akcja na rzecz dzieci z hospicjum Alma Spei. Wystarczy wykonać samodzielnie lub z rodziną jakiś drobiazg (maskotkę, biżuterię, świecznik, wazonik, itp.) i przekazać go inicjatorce akcji, Julii Kisiel lub p. A. Stopie. Julka już działa: na zdjęciu prezentuje z koleżankami z klasy własnoręcznie uszyte poduszeczki a w domu pracuje nad kolejnymi drobiazgami :)   

    • Patroni Naszych Ulic
     • Patroni Naszych Ulic

     • PROJEKT „PATRONI NASZYCH ULIC”
      TYDZIEŃ ÓSMY Z KRÓLEM KAZIMIERZEM III WIELKIM

      Po przerwie świątecznej wracamy do naszego konkursu, serdecznie pozdrawiając spore grono jego wiernych uczestników i fanów!

      PYTANIA DLA KLAS I - III
      1. W jakich latach panował i czyim był synem Kazimierz Wielki?
      2. Dlaczego król Kazimierz otrzymał przydomek „Wielki”?
      3. Podaj imiona dzieci króla Kazimierza Wielkiego.
      4. Przed Kazimierzem III Wielkim panowało dwóch polskich królów, którzy nosili to samo imię, podaj ich przydomki, napisz, w jakich latach panowali i czyimi byli synami.
      5. Jaką uczelnię w Krakowie i w którym roku założył król Kazimierz III Wielki?

      PYTANIA DLA KLAS IV – VII
      1. Wyjaśnij znaczenie powiedzenia związanego z panowaniem Kazimierza Wielkiego, „że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”.
      2. Dlaczego sąsiedzi Polski pogardliwie nazywali Kazimierza „królikiem krakowskim”?
      3. Z pola jakiej bitwy uciekł Kazimierz?
      4. Wiadomo, że Kazimierz Wielki miał słabość największą do kobiet, wymień imiona jego żon i synów z nieprawego łoża.
      5. Dlaczego uważa się, że panowanie Kazimierza Wielkiego zapisało się w historii Polski złotymi zgłoskami?

     • Podziękowania od proboszcza

     • DYREKCJA I NAUCZYCIELE NASZEJ SZKOŁY OTRZYMALI PODZIĘKOWANIA ZA POMOC W ORGANIZACJI REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH ORAZ ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE OD PROBOSZCZA ARKI PANA KS. JERZEGO CZERWIENIA

    • Sukces naszej uczennicy
     • Sukces naszej uczennicy

     • Uczennica klasy 2 B Zuzanna Kowalska uzyskała wyróżnienie w Międzyszkolnym Konkursie "W świecie Baśni", który został zorganizowany przez DK Podgórze. Konkurs dotyczył znajomości Baśni Andersena. Zuzia wykazała się nie tylko dużą wiedzą na temat baśni naszego patrona, ale też szybkością w pisaniu odpowiedzi na pytania. W ciągu godziny odpowiedziała na ponad 60 pytań z testu. Gratulujemy! 

    • Pamiętamy
     • Pamiętamy

     • PAMIĘTAMY!Jutro, tj. we wtorek 17 kwietnia, w pierwszą rocznicę śmierci śp. Małgorzaty Bulek, długoletniej Pedagog naszej szkoły, o godz, 18.00 w Arce Pana zostanie odprawiona Msza św. za spokój Jej duszy, na którą w imieniu Brata Pani Małgosi i Grona Pedagogicznego SP 101 zapraszamy wszystkich życzliwych Jej pamięci. NON OMNIS MORIAR!

    • PROJEKT „PATRONI NASZYCH ULIC”
     • PROJEKT „PATRONI NASZYCH ULIC”

     • PRZYSTANEK PRZY UL. OBROŃCÓW KRZYŻA

      Krzyż Nowohucki znajdujący się na osiedlu Teatralnym, był przez wiele lat jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli Nowej Huty. Wiele razy nawiązywał do niego w swoich homiliach św. Jan Paweł II. Napisano o nim wiele książek, nakręcono filmy… Ostatnia,, bardzo ciekawa publikacja, została napisana w 2017 roku przez T. A Janusza i nosi tytuł "Krzyż Nowohucki początkiem i znakiem nowej ewangelizacji".

      PYTANIA DLA KLAS I - III

      1. Dlaczego postawiono Krzyż na os. Teatralnym?

      2. Kto, kiedy i dlaczego postanowił go usunąć?

      3. Kto stanął w obronie Krzyża Nowohuckiego?

      4. Jak zakończyła się walka o Krzyż?

      5. Gdzie obecnie znajduje się ten Krzyż?

      PYTANIA DLA KLAS IV –VI

      1. Kto, kiedy i w jakim celu postawił Krzyż na os. Teatralnym?

      2. Co to znaczy, że Nowa Huta miała być „miastem bez Boga”?

      3. Kiedy i dlaczego postanowiono usunąć Krzyż?

      4. Opisz, jak przebiegała walka w obronie Krzyża.

      5. W jaki sposób zostało upamiętnione tamto wydarzenie?

       

    • PROJEKT "Patroni Naszych Ulic"
     • PROJEKT "Patroni Naszych Ulic"

     • PROJEKT „PATRONI NASZYCH ULIC”

      ODPOWIEDZI DOTYCZĄCE KRÓLA KAZIMIERZA III WIELKIEGO,

      CZYLI LEKCJA HISTORII MARKA ZALEWSKIEGO I MAŁGORZATY MODZELEWSKIEJ NR 8

       

      ODPOWIEDZI NA PYTANIA DLA KLAS I - III

      1. W jakich latach panował i czyim był synem Kazimierz Wielki? Kazimierz III Wielki panował w latach 133-1370. Był synem Władysława Łokietka i Jadwigi (kaliskiej).

       

      2. Dlaczego król Kazimierz otrzymał przydomek „Wielki”? Był jednym z naszych najlepszych królów. Jako jedyny otrzymał przydomek :Wielki. Nastąpił duży wzrost jego znaczenia na arenie międzynarodowej. Z „królika krakowskiego” awansował na arbitra sporów międzynarodowych ,co najlepiej oddaje zorganizowanie zjazdu monarchów w 1364 roku w Krakowie, podczas którego odbyła się słynna uczta u Wierzynka. W trakcie tego zjazdu król Kazimierz gościł cesarza i dwóch królów. Władcy rozmawiali o najważniejszych sprawach chrześcijańskiej Europy. Umiejętnie prowadził politykę zagraniczną (unikał wojen, bo zdawał sobie sprawę z trudności wewnętrznych). Przeprowadził wiele reform wewnętrznych, dążył do ujednolicenia prawa. Dbał o bezpieczeństwo swoich poddanych, budując wiele murów obronnych i zamków tzw. Orlich Gniazd. W trakcie swojego panowania powiększył terytorium naszego kraju trzykrotnie. Dzięki prowadzonej przez niego mądrej pokojowej polityce Królestwo Polskie stało się silnym i bogatym krajem.

      3. Podaj imiona dzieci króla Kazimierza Wielkiego. Kazimierz Wielki był ostatnim królem z dynastii Piastów. Miał 5 córek: Elżbietę, Kunegundę, Annę, Kunegundę, Jadwigę.

       

      4. Przed Kazimierzem III Wielkim panowało dwóch polskich królów (książąt), którzy nosili to samo imię, podaj ich przydomki, napisz, w jakich latach panowali i czyimi byli synami.

      Wcześniej było dwóch władców (książąt Polski) o tym imieniu. Kazimierz I Odnowiciel, który panował od 1034-1058 r.- był synem Mieszka II Lamberta i Rychezy Lotaryńskiej oraz Kazimierz II Sprawiedliwy, książę zwierzchni Polski w latach 1177-1194 ,syn Bolesława III Krzywoustego i Salomee z Bergu.

       

      5. Jaką uczelnię w Krakowie i w którym roku założył król Kazimierz III Wielki? Ostatni z Piastów ufundował w 1364 r Akademię Krakowską.

       

      ODPOWIEDZI NA PYTANIA DLA KLAS IV – VII

      1. Wyjaśnij znaczenie powiedzenia związanego z panowaniem Kazimierza Wielkiego, „że zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną”. Szacuje się, że Kazimierz Wielki kazał zbudować co najmniej 23 systemy murów obronnych oraz około 60 zamków. Większość z nich została wzniesiona w południowo-wschodnich i południowo –zachodnich (rajskie „Orle Gniazda”) rubieżach Królestwa. To powiedzenie odnosi się do zamków i murów obronnych wznoszonych z kamienia i cegły, gdyż domy nadal w większości budowano z drewna. Ważne miejsce w dziele fortyfikacji Polski przez monarchę zajmuje zamek na Wawelu, gdzie wzniesione baszty Jordankę i Lubrankę oraz rozpoczęto przebudowę rezydencji królewskiej w stylu gotyckim.Za Kazimierza wybudowano również wiele kościołów gotyckich. W fundacjach kościelnych można zauważyć program ideowy królewski i państwowy poprzez przyozdabianie świątyń zespołami herbów różnych ziem Królestwa.

       

      2. Dlaczego sąsiedzi Polski pogardliwie nazywali Kazimierza „królikiem krakowskim”? Sąsiedzi nazywali Kazimierza pogardliwie „królikiem krakowskim”, czyli królem bez znaczenia ponieważ państwo, które odziedziczył, było słabe i zacofane w porównaniu z innymi. Polska składała się tylko z Małopolski oraz Mazowsza i nie posiadała dostępu do morza. Kraju broniły drewniano-ziemskie grody i wały wokół miast.

       

      3. Z pola jakiej bitwy uciekł Kazimierz? Uciekł z pola toczonej z Krzyżakami bitwy pod Płowcami w 1331 r.

      4. Wiadomo, że Kazimierz Wielki miał słabość największą do kobiet, wymień imiona jego żon i synów z nieprawego łoża. Kazimierz III miał cztery żony: Aldonę Annę Giedyminównę , Adelajdę Heską, Krystynę Rokiczanę, Jadwigę żagańską. Prawdopodobnie miał dwóch lub trzech synów z nieprawego łoża: Niemierzę, Jana, Pełkę (imię niepewne).

      5. Dlaczego uważa się, że panowanie Kazimierza Wielkiego zapisało się w historii Polski złotymi zgłoskami?

      Młody Kazimierz (23 lata) przejął władzę w trudnych warunkach i znacząco różnił się pod względem osobowościowym od swego ojca. Władysław Łokietek cały czas prowadził walki, natomiast Kazimierz doceniając rolę oręża, przystąpił do budowy państwa na drodze pokojowej, czerpiąc z wzorców ówczesnej Europy. Brał przykład z cesarza Karola I, Ludwika Węgierskiego oraz korzystał z doświadczeń dynastii Andegawenów (Węgry) i Luksemburgów (Czechy). Król zdawał sobie sprawę, iż sam nie zdoła zrealizować swoich ambitnych zamierzeń, dlatego ważne było, aby wybrał sobie mądrych współpracowników-ludzi wykształconych na uniwersytetach zagranicznych. Kazimierz wprowadził w Polsce ustrój monarchii stanowej. Symbolem panowania i niezależności była korona łączona z państwem jako całością. Monarcha mocno podkreślał, że jest władcą całej Polski. Zapoczątkował proces tworzenia organów centralnych i zastosował środki integrujące poszczególne dzielnice w jeden aparat władzy. Od połowy XIV w. pojawiło się pojęcie „Korona Królestwa Polskiego”, które określało organizm polityczny państwa jako twór suwerenny. Kazimierz stworzył nowoczesne państwo. Funkcjonowały instytucje sądowe (wiece), rada królewska, urzędy centralne o charakterze ministerialnym: urząd kanclerski, podkanclerski, marszałkowski, podskarbiego. Jednym z najważniejszych instrumentów do rządzenia krajem stało się prawo. Statuty Kazimierza stanowiły podstawę władzy ustawodawczej. Dzięki tym prawom w kraju panowały ład, sprawiedliwość i pokój. Ustawodawstwo kazimierzowskie wzmacniało władzę królewską i dobrze służyło społeczeństwu. Władca przeprowadził również reformę systemu monetarnego, zastępując denara systemem groszowym, za podstawę którego przyjęto grzywnę krakowską, ważącą 197 g srebra, na którą składało się 48 groszy. Wyżej wymieniona reforma umożliwiła utworzenie skarbu państwa pod zarządem podskarbiego. Uzyskane środki pieniężne przeznaczano na wielkie inwestycje, tworzenie systemu obronnego, administrację centralną, politykę zagraniczną. Reforma pieniądza stworzyła zręby pierwszego, ogólnopolskiego systemu monetarnego. Centralizacja państwa nie byłaby możliwa bez sprawnie działającej administracji. Na czele administracji stali starostowie. Posiadali oni szerokie uprawnienia sądowo-administracyjne. Bardzo trafną charakterystykę Kazimierza Wielkiego przedstawił Jan Dąbrowski w pracy „Dzieje Polski średniowiecznej” (1926 r.): „Kazimierz jest jedną z największych postaci w dziejach Polski; nosi on wszelkie cechy genialnego władcy i twórcy państwa. Wielkość jego leży nie tylko w tym, że małe, zniszczone i zagrożone państwo, które odziedziczył po ojcu, ochronił, wzmocnił i powiększył, zdobywając nowe terytoria, przygotowując odzyskanie tych, które zostały (acz nie przez niego) utracone. Podnosi ją bowiem w nie mniejszym stopniu konsekwencja i celowość, przebijająca się tak w zewnętrznej, jak zwłaszcza w wewnętrznej jego polityce.

      Praca organizacyjna, przeprowadzona w Polsce Kazimierzowskiej na polu administracji, prawodawstwa, skarbowości, wojskowości i obrony kraju, rozsądna polityka ekonomiczna, potężne wsparcie kultury umysłowej i artystycznej, a wreszcie stworzenie prawno-politycznego programu dla nowego państwa, przystosowanego do zmienionych warunków, były w istocie głównymi powodami faktu, że państwo polskie po śmierci ostatniego Piasta nie załamało się, ale pchnięte jego potężną dłonią, potrafiło wejść w epokę największej potęgi i chwały.[...] Kazimierz posiadał w wysokim stopniu zalety, będące warunkiem powodzenia władzy: zdolność trafnej oceny sytuacji, stwarzania odpowiedniego w niej programu i doboru ludzi do jego wykonania. Dwór Kazimierza stał się też wielką szkołą polityczną, która długo po jego śmierci wywierała wpływ decydujący na losy Polski. Kazimierz umiał państwo budować i umiał w nim rządzić we wszystkich jego dziedzinach”.

       

     • Projekt "Patroni Naszych Ulic"

     • UWAGA, WAŻNY KOMUNIKAT W PROJEKCIE "PATRONI NASZYCH ULIC"

      STOP ZABAWA!

      TO JUŻ OSTATNI POSTÓJ, TYM,RAZEM ZWIĄZANY Z MAJOWYM ŚWIĘTOWANIEM.

      DO OSTATNIEJ SERII PYTAŃ KONKURSOWYCH POWRÓCIMY 11 MAJA, A ZATRZYMAMY SIĘ PRZY UL. FATIMSKIEJ.

       

      POZDRAWIAMY WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW HISTORII I WIERNYCH FANÓW NASZEGO KONKURSU ORAZ WSZYSTKICH INNYCH GOŚCI ODWIEDZAJĄCYCH NASZĄ STRONĘ INTERNETOWĄ.

      ŻYCZYMY SUPER MAJÓWKI I DOBREGO ODPOCZYNKU!

      MAREK ZALEWSKI I MAŁGORZATA MODZELEWSKA

       

     • Pamiętamy

     • ZAWSZE BĘDZIEMY PAMIĘTAĆ

      DZIŚ O GODZ. 21.37 MIJA 13 - TA ROCZNICA ŚMIERCI ŚW. JANA PAWŁA II. Czas szybko płynie. Uczniowie, którzy uczęszczają teraz do naszej szkoły, urodzili się już po śmierci Ojca Świętego i nasza pamięć - tych, którzy mieliśmy szczęście Go poznać, staje się pamięcią przyszłych pokoleń!

    • Konkurs "Patroni naszych ulic"
     • Konkurs "Patroni naszych ulic"

     • Obecnie wszelkie informacje nt. konkursu można znaleźć na szkolnym Facebooku. Już wkrótce pełniejsze dane.

    • Nasza nowa strona internetowa
     • Nasza nowa strona internetowa

     • Witamy wszystkich odwiedzających nasz serwis internetowy. Nasza strona oficjalnie jest udostępniona od 1 kwietnia 2018 roku. Zapraszamy do wspólnego redagowania. Prosimy o spostrzeżenia i sugestie odnośnie strony graficznej.